Atrakcje regionu

Szczawnica - urokliwy Pieniński Park Narodowy, Wąwóz Homole, rzeki Dunajec i Grajcarek. Znajdziecie tutaj Państwo trasy górskie (Sokolica, Trzy Korony, Przehyba), rowerowe (Czerwony Klasztor na Słowacji) i spacerowe. Szczawnica słynie z leczniczych wód, a obiekty sanatoryjne zapewniają kompleksową opiekę medyczną i pełną gamę zabiegów służących regeneracji organizmu i poprawie zdrowia. Szczególne piękno Pienin, bogactwo przyrody, klimat góralskiej kultury widocznej w architekturze, rękodziele, charakterystycznej mowie i serdeczności mieszkańców – dzięki nim Szczawnica na zawsze pozostanie w Państwa pamięci.

Szczawnica - miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, nad potokiem Grajcarkiem.

Najciekawsze atrakcje w Szczawnicy :

Wąwóz Homole

Rezerwat przyrody „Wąwóz Homole” – krajobrazowy rezerwat przyrody obejmujący skalny wąwóz Homole oraz Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku w Małych Pieninach. Założony w 1963 rezerwat ma powierzchnię 58,64 ha i położony jest na obszarze wsi Jaworki w gminie Szczawnica, w powiecie nowotarskim

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat przyrody Biała Woda – krajobrazowy rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w gminie Szczawnica. Znajduje się na terenie Białej Wody stanowiącej obecnie część miejscowości Jaworki, w Pieninach – w ich części zwanej Małymi Pieninami.

Spływ Dunajcem

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Szczawnicy jest spływ przełomem Dunajca, w trakcie którego można podziwiać piękne Trzy Korony, Sokolicę i inne szczyty Pienin. Tratwy wyruszają z przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych - Kątach i można do niej wrócić specjalnym autobusem. Sezon flisacki trwa od 1 maja do 31 października.

Sokolica

Szczyt w północno-wschodniej części Pienin Środkowych, w tzw. Pieninach, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Wysokość 745 m.n.p.m

Trzy Korony

Najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Wysokość 982m.n.p.m

Przehyba

Szczyt górski w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Mapa Geoportalu podaje wysokość 1173 m, mapa turystyczna 1175 m. Nazwa Prehyba jest to zruszczona przez Rusinów dawniej zamieszkujących pobliską Ruś Szlachtowską nazwa słowacka i oznacza przełęcz.
Szczawnica słynie z leczniczych wód, a obiekty sanatoryjne zapewniają kompleksową opiekę medyczną i pełną gamę zabiegów służących regeneracji organizmu i poprawie zdrowia. Szczególne piękno Pienin, bogactwo przyrody, klimat góralskiej kultury widocznej w architekturze, rękodziele, charakterystycznej mowie i serdeczności mieszkańców – dzięki nim Szczawnica na zawsze pozostanie w Państwa pamięci.

W samym centrum Szczawnicy znajduje się kolejka krzesełkowa (100m od naszego obiektu), prowadząca na Palenicę, skąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego oraz Szczawnicy i jej okolic. Z Palenicy można szusować na nartach po dwóch trasach; są to: Palenica, posiadająca homologację FIS, na której rozgrywane są zawody alpejskie i Palenica II - spokojna trasa rodzinna o długości 1800m. Możecie Państwo również korzystać z wyciągu orczykowego na sąsiadującym z Palenicą stoku Szafranówka, gdzie latem funkcjonuje 700-metrowa rynna grawitacyjna. Kolejne wyciągi narciarskie znajdują się w Jaworkach i pod Durbaszką.